ARCHWIUM

Etykieta

Dyscyplina jest bardzo ważnym czynnikiem sportu zwłaszcza jeśli chodzi o sztuki Budo. Kyokushinkai - kan Karate Honbu w Tokio przestrzega tak niewiarygodnie dyscypliny, że nikomu nawet na myśl nie przyjdzie ją łamać. Wejście do Dojo ( miejsce ćwiczeń ) to nie tylko wejście do budynku, ale także do świątyni. Wchodząc tam pozdrawiamy w milczeniu "Chinden" (świątynię Dojo) trzymając wyprostowane dłonie przy udach, ułożenie stóp jak przy Musubi - dachi, kłaniając się górną połową ciała, nisko pochylając głowę. Następnie należy wszystkich powitać głośnym "Oesh", co znaczy w tym przypadku "Pozdrawiam wszystkich". Zaraz potem należy podejść do nauczyciela - jeżeli jest już na Sali - i pozdrowić go w taki sam sposób. Na sygnał - początek zajęć - uczniowie (kohai) oraz starsi (sepami) ustawiają się po prawej stronie [Oyama] prowadzącego trening. Najstarszy rangą (sepami) staje jako pierwszy, pozostali ustawiają się za nim według stopni zaawansowania. Następnie na komendę przyjmują pozycję "Zazen" ( siedząca na kolanach, pośladki na piętach, a zaciśnięte pięści na pachwinach, łokcie przy ciele), następnie prowadzący ceremonię głośno woła "Pokuso" ( zamknąć oczy ) tu następuje medytacja Zen czyli odprężenie umysłu i ciała. Na komendę "Pokuso - jame" otwieramy oczy, prowadzący podaje następne polecenie "Chinden - ni - rei" co oznacza ukłon w stronę świątyni. Tym samym zobowiązujemy się do pełnego zaangażowania podczas treningu. W momencie usłyszenia polecenia wykonujemy ukłon w przód z jednoczesnym podparciem rąk na obu pięściach przed sobą. Ważne jest, aby pośladki przywierały do pięt, a głowa była skierowana do przodu . Następnie nauczyciel obraca się twarzą do uczniów, po czym prowadzący ceremoniał woła "Shihan - ni - rei" jeśli nauczyciel posiada powyżej 5 Dan lub "Sensei - ni - rei" gdy nauczyciel posiada stopień do 4 Dan, wtedy wszyscy kłaniają się tak samo jak w przypadku opisanym powyżej dodając przy tym głośny okrzyk "Oesh". Po ceremonii oczekujemy na dalsze polecenia dotyczące treningu.

Do nauczyciela nigdy nie zwracamy się po imieniu, a jedynie "Shihan" lub "Sensei". Do sempai starszego rangą zwracamy się "Sempai np. Kowalski". W czasie treningu nie wolno opuszczać samowolnie sali ćwiczeń. Rozmawiając z nauczycielem przyjmujemy pozycję Fudo - dachi. Na uwagi kierowane przez nauczyciela odpowiadamy głośnym "Oesh". Przed i po każdym ćwiczeniu z partnerem należy ukłonić się. Wychodząc z sali ćwiczeń należy ustąpić miejsca starszemu stopniem, ta zasada obowiązuje w każdej sytuacji bez względu na miejsce. Karateki muszą być zawsze czyste i kompletne. Pas wolno nosić tylko zgodny z nadanym stopniem. Na karateki mogą być naszyte tylko emblematy Kyokushin-kai.

Noszenie podczas treningu zegarków, obrączek, kolczyków, łańcuszków itp. jest surowo zabronione. W ubraniach cywilnych w Dojo nie wolno przebywać nikomu z wyjątkiem osób zaproszonych lub nauczycieli powyżej 4 Dan. Bardzo ważnym aspektem etykiety Dojo jest higiena osobista a szczególnie wygląd zewnętrzny, obowiązują krótkie włosy oraz paznokcie. Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu na trenie całej szkoły jest surowo.

Partnerzy

  

Partnerzy klubu: